top of page

Basında Biz

Genel ayak hastalık ve rahatsızlıklarının analizi  (ayak bölgesinde yaralar ve ayak tabanı ağrısı da dahil), tetkik ve teşhisi doktor ve işinde uzman podolog veya protez ortez teknikerleri tarafından rahatsızlığı ve patalojiye uygun tedavi yollarını bulmak amacıyla yapılır.

Podolog (ayak sağlığı uzmanı) en yeni teknolojik ürün ve araçlarla ayak ve vücudun postürel / biomekanik yapısını 3 boyutlu ve görsel olarak inceler...

Ayak Yapısı ve Fonksiyonu Bozukluklarının Yol Açtığı Problemler

  • Duruş, denge, basma ve yürüme bozuklukları

  • Ayak (topuk, taban, parmak) ve ayak bileği ağrıları

  • Bacak, diz, kalça, bel, sırt, boyun, omuz, çene ağrıları

  • Çabuk yorulma, kas krampları, akciğer kapasitesinde azalma

  • Ayak bileği burkulmaları

  • Halluks valgus (başparmak çıkıntısı-bunion) vs.

Baropodometrik Analiz

Baropodometrik Analizi, hastanın basınç  sensörleri ile donatılmış özel  bir platform üzerinde yürütülmesi veya durması ile ölçüm yapılması esasına dayanır. Bu platform dinamik, statik hareket / yürüme ve postürel değerlendirme için kullanılır.

Basınç sensörleri vasıtasıyla hastanın ayak tabanınından gelen veriler, özel yazılım ile analiz edilir ve bir bilgisayar ekranında  görüntülenir ve raporlanır.

Bu sayede kişinin bası / denge vb. bozukluğu varsa ortaya çıkarılır.

Baropodometrik Yürüme Analizi Testi

Yürüme Analizi testi kişinin yürüyüşü ile ilgili asıl problemi net olarak ortaya çıkarır. Gerekli tedaviye karar vermeye önemli katkı sağlar. Kişinin takibi için objektif veri sağlar. Tedavinin etkinliğinin objektif olarak değerlendirilmesini sağlar. Ayaktaki fonksiyonel bir bozukluğun nedenini, fonksiyonel testlerle ya da dinamik testlerle ölçüm yapmadan bulanamaz. Sensor Medica – freeStep gibi ileri teknolojiye sahip ayak basınç tarama sistemi ve Video Analiz Sistemi kullanarak ayağın fonksiyonel haldeyken veya statik haldeyken nasıl bastığına bakılmalıdır. Ayağın basınç dağılımında bir bozukluk varsa buna yönelik çözümler üretilmelidir. Buradaki birincil amaç koruyuculuk, ikincil amaç ise nedene yönelik çözüm üretmektir.

bottom of page